Ręcznie malowane przedmioty z porcelany są bez wątpienia jedyne w swoim rodzaju. Często stanowią dzieła sztuki i wiele osób chciałoby wejść w ich posiadanie. Może więc na początek warto pokusić się o własnoręczne udekorowanie, np. porcelanowego kubka?
Zdobienie przedmiotów z porcelany jest dobrą zabawą, w której mogą uczestniczyć również dzieci. Rezultatem artystycznych wyzwań będą wyjątkowe, niepowtarzalnie udekorowane akcesoria. Do malowania na porcelanie można użyć różnych preparatów. Są specjalne farby do porcelany, ale można też skorzystać z markera permanentnego przeznaczonego do pisania na szkle i metalu, a nawet zwykłego lakieru do paznokci. Oto trzy metody zdobienia kubków.
Sposób 1.
Farby do porcelany
To zdecydowanie najlepszy preparat, ponieważ po utrwaleniu farby w wysokiej temperaturze staje się ona bardzo wytrzymała. Tak pomalowanego kubka można używać do celów spożywczych i myć w zmywarce.
Będą potrzebne:
- biały kubek ceramiczny,
- farby do porcelany,
- plastikowa paletka do malowania,
- nowa szczotka do zębów z twardym włosiem,
- naklejki w kształcie kółka,
- wykałaczka do szaszłyków,
- rękawiczki ochronne,
- folia do zabezpieczenia stołu,
- piekarnik,
Krok 1.
Na czysty kubek w kilku miejscach naklejamy okrągłe naklejki.
Krok 2.
Rozkładamy folię na biurku i wokół niego. Nakładamy rękawiczki ochronne. Na paletkę wylewamy odrobinę farby (można ją delikatnie rozcieńczyć wodą). Moczymy włosie szczotki w farbie, a następnie przesuwając kciukiem po włosiu, „kropimy” farbą powierzchnię kubka. Robimy to tak długo (maczając kilkakrotnie szczotkę w farbie), aż cały kubek pokryje się plamkami. Następnie odstawiamy naczynie do wyschnięcia na ok. 2 godziny.
Krok 3.
Odklejamy naklejki. Robimy to uważnie, by nie zetrzeć z kubka farby.
Krok 4.
Powierzchnia pod naklejkami pozostanie niepomalowana. Jeśli kontrast między nią a resztą kubka jest za mały, można domalować wykałaczką niebieskie kropki. Moczymy cieńszy koniec wykałaczki w farbie i stawiamy na kubku nieregularne kropki. Pamiętajmy, by nie malować na białych polach! Zostawiamy kubek do wyschnięcia na ok. 12 godzin lub na czas podany przez producenta na opakowaniu farb.
Krok 5.
Kubek wstawiamy do zimnego piekarnika, a następnie włączamy urządzenie do temperatury 180 st. C. Gdy piekarnik osiągnie tę temperaturę, ustawiamy czas pieczenia na 30 minut. Po jego upływie wyłączamy piekarnik i czekamy, aż naczynie w nim ostygnie. Wyjmujemy kubek z piekarnika – teraz można go umyć i używać.
Sposób 2.
Marker do szkła i metalu lub pisak do porcelany
Cienkim markerem lub pisakiem łatwiej niż farbami można coś na kubku napisać, a także stworzyć prostą grafikę. Jeśli skorzystamy z pisaka do porcelany, takiego naczynia będzie można używać do celów spożywczych i myć w zmywarce. Jeśli pomalujemy markerem, dekoracja powinna znaleźć się na dole kubka, by pijąc z niego, nie dotykać jej ustami.
Będą potrzebne:
- biały kubek,
- market permanentny do szkła i metalu lub pisak do porcelany,
- taśma malarska,
- gładka kartka,
- ołówek.
Krok 1.
By zaplanować miejsce napisu na kubku, a zarazem sprawdzić, czy się na nim zmieści, trzeba najpierw napisać go na kartce. Przycinamy kartkę do wielkości tekstu. Mój kubek chcę zabrać do biura. Niestety, często ktoś pożycza z kuchni naczynia, więc postanowiłam napisać prośbę do tej osoby: „KAWA Z TEGO KUBKA POMAGA MI PRZETRWAĆ TU 8 GODZIN, PROSZĘ, NIE ZABIERAJ GO”.
Krok 2.
Przykładamy do kubka kartkę ze wzorem tekstu.
Krok 3.
Na kubek, poniżej pierwszej linijki tekstu, naklejamy taśmę malarską.
Krok 4.
Piszemy pierwszą część tekstu. Staramy się robić to tuż nad taśmą.
Krok 5.
Odklejamy taśmę i przyklejamy ją niżej, by zmieścić drugą linijkę tekstu.
Krok 6.
Po umieszczeniu całego napisu zostawiamy kubek do wyschnięcia na ok. 15 minut.
Krok 7.
Z drugiej strony kubka malujemy obok siebie dwa łuki, imitujące zamknięte powieki.
Krok 8.
Następnie malujemy rzęsy.
Krok 9.
Rysujemy dwie kropki, które będą noskiem buzi. Zostawiamy do wyschnięcia na ok. 15 minut. Po tym czasie kubek można umyć i używać go.
Sposób 3.
Lakier do paznokci
To tani i szybki sposób na dekorowanie ceramiki. Lakierem można malować tak jak farbami, używając pędzla. Można też posłużyć się zaprezentowaną metodą i stworzyć imitację marmuru. Pamiętajmy jednak, że takie naczynia nie nadają się do celów spożywczych. Nie można ich też myć w zmywarce. Mogą jednak być oryginalną osłonką na doniczkę lub naczyniem do przechowywania pędzli, ołówków czy długopisów.
Będą potrzebne:
- biały kubek ceramiczny,
- lakier do paznokci w kolorze ciemnoszarym lub grafitowym,
- miska z ciepłą wodą,
- wykałaczka do szaszłyków,
- kawałek ręcznika papierowego.
Krok 1.
Wlewamy do miski ciepłą wodę. Przy misce kładziemy kawałek ręcznika papierowego, na który odstawimy pomalowany kubek.
Krok 2.
Uwaga, kolejne kroki należy wykonać szybko! Do wody wlewamy kilka kropel lakieru.
Krok 3.
Wykałaczką delikatnie mieszamy wodę z lakierem.
Krok 4.
W tak przygotowanej zawiesinie zanurzamy kubek, okręcając go dookoła, by cały „pomalował się”. Wyciągamy go z wody i odstawiamy na ręcznik papierowy do wyschnięcia. Po około godzinie kubek jest gotowy do użycia.